Dieet, trenn ja tervislik toitumine | Tervis

TOIMIVAD NIPID: kuidas pääseda unetuse küüsist

Anne & Stiil 22.10.2017, 11:01

Tead seda tunnet, kui seljataga on magamata öö? Keha on väsinud, mõte ei liigu, keskendumine on võimatu ning kõik tundub keeruline ja ärritav. Või oled üks neist, kellel see on sage seisund? Võidame hea une taas kätte!

“Oi, sa näed kohutav välja, kas sa oled haige?”

“Ei, ma pole lihtsalt paar ööd magada saanud,” vastan.

“Kas sa piparmünditeed oled proovinud? Aga tuba õhutada? Tead ikka, et enne magamist ei tohi paar tundi arvutit ega telefoni kasutada?” LOOMULIKULT! Loomulikult olen viimased kümme aastat olnud ülikorraliku unerežiimiga inimene: päeval liikumine värskes õhus, alati samal kellaajal voodisse, päeva teises pooles ei mingit kofeiini, õhtul ei mingit sellist sööki, mida keha peaks pööraselt lammutama hakkama – ega ka sellist, mis ärataks keset ööd näljatundest –, imikut ega rahutut kodulooma pole ka, magamistuba on vaikne, jahe ning pime ja nii edasi ja nii edasi. Aga mida pole, on rahulik uni.

Dr Tuuliki Hion Hea Une Keskusest ütleb, et kroonilist unetust esineb kuni 10% inimestest ning naisi ohustab see rohkem – alatest 30. eluaastatest hakkab neil unetust ilmnema poolteist korda rohkem kui meestel. Unetust esineb palju koos mitmesuguste psüühiliste või kehaliste häiretega, mis võivad olla ka unetuse algpõhjuseks.

“Inimene tahab päeval kõik asjad väga hästi teha ja öösel selle tarvis hästi magada. Kui mingil põhjusel peaks uneprobleem tekkima või uneaeg vähenema, siis hakkab ta kergemini oma unetuse pärast muretsema – ja end nii veelgi enam ärkvel hoidma,” tõdeb dr Hion.

Kui unetus kestab pikemat aega, siis võib see jääda püsima iseseisva seisundina – algpõhjused kaotavad tähtsuse. Sel juhul saab abi hoopis unekeskuse psühhoterapeudilt. “Ravimid võivad olla selleks, et kõige suuremast väsimusest lahti saada, aga eriti pikka aega püsinud unetuse korral on hästi oluline psühhoteraapia.”

Visiit unearstile

Kui internetist on KÕIK unesoovitused läbi loetud ja järele proovitud, pöördun unearsti poole.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse